W dniach 15-18 lutego odbyła się kolejna odsłona wydarzenia 4 Design Days – czyli największe w tej części Europy targi dla branży nieruchomości, architektury, wnętrz i wzornictwa. Była to już trzecia edycja eventu, który zgromadził w jednym miejscu blisko 9 tysięcy profesjonalistów, a także 25 tysięcy ludzi odwiedzających.

Przez cztery dni eksperci od designu, projektanci, architekci, deweloperzy, producenci mebli, a także firmy usługowe mieli okazję dzielić się swoją wiedzą oraz dyskutować o tym, jak powstają światowe trendy w architekturze i designie.

W styczniowej publikacji magazynu branżowego Meble Plus, znajdziemy wywiad ze współzałożycielem firmy Actum Lab na temat wykorzystania technologii Rzeczywistości Rozszerzonej (Augmented Reality, AR) w branży meblarskiej.

 

“Czy technologia AR sprawdzi się w branży aranżacji wnętrz?”

W przypadku naszego krajowego rynku widzimy nawet kilkuletnie zacofa­nie Polski w stosunku do Stanów Zjednoczonych czy też Europy Zachodniej. Brak jest w naszej części Europy chociażby start­upu, który skupiałby się na R&D okularów AR – a jest o co walczyć – zauważa Rafał Kosidło, CXO (Chief Experience Officer), architekt rozwiązań Augmented Reality w firmie Actum Lab.

Rafał Kosidło (CXO Actum Lab): Głównym nakładem przy tworzeniu aplikacji AR jest koszt przygotowania modeli 3D mebli. Zdecydowana większość firm produkujących meble posiada na swojej stronie internetowej zakładkę „dla architektów”, gdzie znajdują się pliki technologiczne oferowanego asortymentu. Tego typu „bryły” wykorzystywane są przez projektantów głównie w narzędziach do tworzenia wizualizacji przyszłych przestrzeni.

Producenci mebli nie zdają sobie jednak sprawy, że te modele można w świetny sposób wykorzystać do stworzenia wirtualnego katalogu w aplikacji AR. Wówczas koszt wdrożenia rozwiązania AR drastycznie spada. Często spotykamy się z pozytywnym zaskoczeniem naszych klientów, których uświadamiamy o tego typu możliwościach.

 

R. K.: Przy tworzeniu pierwszego rozwiązania AR przeznaczonego dla konsumentów kluczowy jest proces przejścia przez aplikację – to musi być zabawa, bez zbędnych logowań, filtrów etc. Jednocześnie należy zapewnić jasną i krótką ścieżkę do zakupu produktu (ang. Path-to Purchase). Głównym zagrożeniem przy budowie jakiejkolwiek aplikacji mobilnej jest jej szybkie „wypalenie”. Brak aktualizacji oraz dodawania nowych funkcjonalności zniechęca użytkownika do jej używania, przez co cykl życia takiej „zaniedbanej” aplikacji potrafią wynosić zaledwie 6 miesięcy! Dlatego firmy, takie jak nasza, coraz częściej oferują model SaaS (ang. Software as a Service), gdzie w ramach miesięcznej, stałej opłaty zawarte jest utrzymanie oraz ciągłe udoskonalenia. Ceny zaczynają się już od 1.100 zł netto miesięcznie.

 

 

 

 

 

Actum Lab sp. z o.o. z siedzibą w Gdańsku, posiada największy w Polsce zespół specjalizujący się w technologii Rzeczywistości Rozszerzonej. Realizuje wdrożenia zarówno w Polsce, Europie jak i również w USA oraz Nowej Zelandii gdzie we wrześniu 2017 otwierzyła kolejne biuro.

Powered by Actum Lab | www.actumlab.com |